Üniversitelerin bölünmesine karşı protestolar sürüyor

universite bolunme istanbul eylem

image69357

İçlerinde İstanbul, Gazi ve Anadolu gibi üniversitelerin de bulunduğu 13 üniversitenin bölünerek yeni kurulacak 20 üniversiteye bağlanmasını öngören yasa tasarısına karşı tepkiler gelmeye devam ediyor.

İstanbul üniversitesi öğrencileri dün (04.05.2018) saat 14.00 sıralarında üniversitelerinin bölünmesine karşı bir eylem yaptılar. Gerçekleştirilen eyleme Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden gelen öğrenciler de destek verdiler.

Eylemde öğrenciler; “Üniversiteler bizimdir, bizim kalacak”, “Susma haykır bölünmeye hayır”, Kurtuluş yok tek başına! Ya hep beraber ya hiç birimiz!” sloganları attılar.

Yapılan eylemde üniversitelerin öğrencilerle, akademisyenlerle, emekçileriyle üniversite bileşenlerinin olduğu söylendi. Ayrıca söz alan öğrenciler yasa tasarısına karşı mücadele edip üniversitelerini böldürmeyeceklerini, üniversite öğrencileri olarak haklarını ve yaşam alanlarını gasp edenlere göz yummayacaklarını vurguladılar.