Afrin operasyonu sürüyor

azez suriyenin neresinde iste haritadaki konumu afrin operasyonu 1516705085 5605.png

Genelkurmay Başkanlığı’ndan ve hükümetten gelen açıklamalar doğrultusunda 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de Afrin operasyonunun başladığı kamuoyuna duyurulmuştu. Suriye’nin Afrin bölgesine düzenlenen bu operasyona “Zeytin Dalı Harekatı” adı verildi. 20 Ocakta başlatılan hava harekâtın ardından 21 Ocakta kara harekatı da başlatıldı. TSK bu harekâtı ÖSO denilen çeteler ile birlikte yürütüyor.

Afrin’deki son duruma bakılacak olursa iki yüzü aşkın YPG’linin öldürüldüğü bilgisi verildi.

Belirli kademelerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti operasyonu desteklediğini ilk gün açıklamıştı.

Rusya ve Suriye açıklamalarda bulundu
Suriye, “Türkiye’nin Suriye topraklarındaki saldırgan tavrını kınıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırında güvenlik gücü kurulması yönündeki söylemlerine karşılık “ABD, Suriye’deki farklı dinamikleri ya kavrayamıyor ya da kasıtlı olarak durumu kışkırtıcı adımlar atıyor.” diye konuştu.

ABD, Afrin harekâtının öncesinde yaptığı açıklamalarda Türkiye sınırına yollanacak 30 bin kişilik YPG ordusundan bahsetmişti. Rusya’dan gelen açıklamalarda da bunun bölgeyi karıştırmak adına yapılan bir provokasyon olduğu belirtiliyor.

Suriye, Irak, İran ve Rusya da Türkiye ile birlikte bu sınır ordusu girişimini protesto etmişti. Türkiye’nin Afrin’e operasyon düzenlemesinin ardından Suriye hava sahası Türkiye’nin savaş uçaklarına açıldı. Rusya ve Suriye bu harekâta dolaylı olarak onay vermiş oldu.

Öte yandan bakılacak olursa Türkiye, Suriye ile açık bir işbirliğine gitmediği için bu bölge halkları tarafından güvensizliğe neden oldu. Vaktinde Suriye halkına ve ordusuna saldırmış olan yerli çetelerden oluşan Özgür Suriye Ordusu ile işbirliği yapılması da bu güvensizliğin artmasının gerekçesi.

Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı, bölge halkları birleşmeli ve ABD emperyalizmine ve onun işbirlikçilerine karşı tek vücut olmalıdır. Suriye Suriyelilerindir ve Suriye devletinin meşru hükümetinin onayı ve izni olmadan Suriye topraklarına girmek Suriye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini çiğnemek anlamına geliyor.