Zonguldak Valisi Bektaş, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının kendilerine yük olduğunu söyledi

zonguldak vali saglikci

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Koronavirüs süreciyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, sağlık çalışanlarını hem virüse yakalandıkları için eleştirdi hem de kendilerini yük olduklarını söyledi. Gelen tepkiler üzerine Vali Bektaş özür diledi.

Dün (17.04.2020) Vali Bektaş’ın yaptığı açıklamada: “Bizim bütün rakamımız 567 iken bunun içerisinde maalesef 137 sağlıkçımız var. Sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Baştan bu tarafa, her tedbir alınmasına rağmen sağlıkçılarımız hastalarla diyaloglarla kendilerini korudular. Ancak birbirleriyle diyaloglarını korumadılar.” dedi.

Vali sağlık çalışanları bir “yük” olarak değerlendirildi

“Bugün en yüksek perdeden bütün yetkili arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran bir olaydır. Normalde sağlık çalışanlarımızın bize getirdiği yük olmasaydı, belki de bu gün geri dönüşü konuşuyor olacaktık. Bu da gerçekten zor oldu. “ dedi.

Vali, kalacak yer ve yemeği bir lütuf olarak gösteriyor

“Devletimiz oturdu düşündü onlardan ücret almadı. Yemeklerinden de ücret almadı. Servisleri de sağlamaya çalıştık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini hem de bizi sıkıntıya soktular. Bundan sonra bunun da durulacağını, azalacağını artık herkesin bu işi öğrenmiş olmasını varsayıyoruz. Aslında sağlıkçılarımız bizim burada kahramanımız. Ön cephede savaşanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar.” şeklinde konuştu.

Gece gündüz demeden çalışan sağlık emekçilerini Vali Bektaş bu şekilde eleştiriyor. İşin kolayına kaçıyor. Birçok zorluklara göğüs geren, yeterli ekipman olmadığı zaman bile fedakârca çalışan, aileleriyle görüşemeyen sağlık emekçilerini haksız bir şekilde eleştiren Vali şöyle diyor “Devletimiz oturdu düşündü onlardan ücret almadı. Yemeklerinden de ücret almadı. Servisleri de sağlamaya çalıştık.” İlerici Gençlik olarak soruyoruz, bunlar neden bir lütufmuş gibi söyleniyor. Bu uygulamaları ve çok daha fazlasını hele de böylesi bir süreçte yönetenler karşılamak zorundadır. Sağlık emekçilerinin yanındayız!