Tütün üreticilerine polis saldırdı

adiyaman da eylemdeki tutun ureticilerine polis saldirisi cok sayida gozalti 390666 5

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Genel Kurula sevk edilen torba yasanın tütün üreticilerini ilgilendiren makaron ve sigara kâğıdına sarılarak tütün satanlara para ve hapis cezası getiren maddesine karşı tütün üreticileri harekete geçti.

Adıyaman’da dün (24 Kasım 2017) tütün üreticisini ve küçük esnafı yakından ilgilendiren bu düzenlemeye karşı eylem yapan tütün üreticilerine polisin tavrı sert oldu. Adıyaman Belediyesi önünden Adıyaman Valiliği’ne yürümek isteyen yüzlerce kişiye polis tazyikli su ile müdahale etti. Polis yürüyüşe izin vermezken onlarca kişiyi copladı, onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Halkın, tütün üreticilerinin, küçük esnafın hakkını korumak yerine büyük sermayenin çıkarlarını korumaya yönelik olduğu çok belli olan bu düzenleme iktidarın gerçek yüzünü her zaman olduğu gibi açıkça göstermektedir. Halkın en temel demokratik hakkı olan protesto hakkına karşı bile tahammül edilemezken, eyleme yapılan müdahalenin ardından bölgeye Özel Harekât ve jandarma takviye edilmesi ise iktidarın sermayenin çıkarlarını korumaya ne kadar hevesli olduğunu ve de bölgede protestonun büyümesinden ne kadar korktuğunu da göstermiş oldu.