Erdoğan’dan erken seçim açıklaması

erdogan erken secim aciklama

erdogan bahceli

Erdoğan, dün (18.04.2018) yapmış olduğu basın açıklamasında 24 Haziran’da erken seçim yapılacağını duyurdu. Önceki gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli meclis grup toplantısında erken seçim talebini dillendirmişti. Bugün saat 13.30 da Erdoğan ve Bahçeli arasında yapılan yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından, Erdoğan AKP MYK üyeleri ile biraraya geldi. Bu görüşmenin ardından kameraların karşıdına geçen Erdoğan 24 Haziran’da erken seçim yapılacağını duyurdu.

Erdoğan uzun süredir seçim için 3 Kasım 2019 tarihini belirtmiş, aylardır erken seçimin olmayacağı ile ilgili net ifadeler kullanmıştı. Seçim dönemlerini andıran uygulamalar erken seçim sorularını gündeme getirirken, erken seçimin olmayacağında ısrar edilmişti. Ama dün Erdoğan 2 ay sonrasını, 24 Haziran’ı erken seçim tarihi olarak açıkladı. Erdoğan’ın siyasi rakiplerini bu şekilde hazırlıksız bırakarak alelacele seçime gitme kurnazlığı, seçim tarihinin çok önceden belirlenmiş olup kasıtlı olarak iki ay önceden açıklanmış olabileceği yorumlarını doğurdu.

Erken seçim için belirlenen 24 Haziran tarihinde normal koşullarda gerçekleşecek olan YKS(Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ertelendi. Üniversite giriş sınavına iki milyonu aşkın öğrenci giriyor ve bir baskın seçim kararıyla milyonlarca öğrencinin sınav takvimi değiştiriliyor.

Erdoğan’ın bu baskın seçim yoluna gitmesi birçok alanda sıkıştığının ve zaman kaybetmek istemediğinin göstergesi. Ancak ne yapsa boşuna. Türkiye işçi ve emekçi sınıfı padişahlığa, tek adam diktatörlüğüne geçit vermeyecektir.