Açıköğretim lise sınavları tekrar yapılacak

acikogretim lise sinav tekrar

IMG 20180402 113337

Açıköğretim lise sınavlarında geçtiğimiz gün soru kitapçıklarının eksik basılması gibi yaşanan skandal hatalardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın resmî sitesinden 31 Mart’ta yapılan açıklamada Açıköğretim Kurumları’nın 31 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında yapılan sınavlarının cevap kağıtlarında teknik bir hata yapıldığı ifade edildi. Cevap kağıtlarında yalnızca 4 ders için işaretleme alanının bulunması 4 dersten fazla sınava girmiş olan adayları mağdur etti. Konuyla ilgili açıklama yapan MEB özür dileyerek sınavın tekrarlanacağını duyurdu. 4 dersten fazla sınava giren adayların cevap kağıtlarında eksik basılan sınavlarının telafisinin 21 Nisan Cumartesi günü saat 09.30 da yapılacağı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde;
“Açıköğretim kurumları sınavlarının 31 Mart – 1 Nisan tarihlerinde yapılmakta olan 2. dönem sınav oturumlarında 4’ten fazla dersten sınava giren adayların cevap kağıtlarında teknik bir hatadan dolayı 4 ders için kodlama alanı ayrılmıştır.
4’ten fazla dersten sınava katılan adaylara yönelik, cevap kağıtları eksik basılan dersler için, 21 Nisan Cumartesi günü saat 09.30’da telafi sınavı yapılacaktır.
Konu ile ilgili açıköğretim kurumları öğrencileri herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktır. Yapılan bu teknik hata nedeniyle bütün öğrencilerimizden özür diliyoruz.”

ÖSYM sınavlarında yaşanan skandallara alışkın olan biz gençler artık yeter diyoruz. Eğitim sisteminin zaten halihazırda bir çok sorunlu yönü varken daha da mahvettiler. Sürekli değişen sınav sistemleri, imam hatipler ve seçmeli din dersi üzerinden gerçekleştirilen eğitimdeki gericileştirme politikaları, ertelenen ve düzgün yapılamayan sınavlarla biz gençlerin geleceğimizi karartmanıza izin vermeyeceğiz.